Jak zwalczyć trądzik hormonalny?
Autor: Grzegorz Jakiel
Trądzik hormonalny to powszechnie występująca choroba skóry. Najczęściej problem ten dotyczy nastolatków i młodych dorosłych. Może być trudny do leczenia, ale dzięki prawidłowej i szybkiej diagnozie oraz stworzeniu odpowiedniej strategii, można go opanować. W dzisiejszym wpisie na blogu tłumaczymy, czym jest trądzik hormonalny, jakie są jego przyczyny oraz sposoby leczenia. Przedstawiamy też zmiany stylu życia, które mogą pomóc w zmniejszeniu jego nasilenia.
Co to jest trądzik hormonalny?
Trądzik hormonalny to rodzaj trądziku, który jest spowodowany brakiem równowagi hormonalnej w organizmie. Zazwyczaj pojawia się jako cysty lub guzki na twarzy, szyi, klatce piersiowej bądź na plecach. Często towarzyszy mu stan zapalny i zaczerwienienie. Trądzik hormonalny zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania, z powodu zwiększonego poziomu hormonów, takich jak testosteron i estrogen. Może również wystąpić w czasie ciąży lub menopauzy z powodu zmieniających się poziomów hormonów.
Jakie są przyczyny trądziku hormonalnego?
Za powstanie trądziku hormonalnego odpowiada brak równowagi hormonów w organizmie. Może być on spowodowany przez wiele czynników, m.in. przez złą dietę, częsty stres i stosowane leki. Dieta odgrywa ważną rolę w powstawaniu trądziku hormonalnego, niektóre pokarmy mogą zwiększyć poziom hormonów i wyzwolić niepokojące objawy. Stres może również powodować zaburzenia równowagi hormonalnej, które mogą prowadzić do trądziku. Niektóre leki, takie jak pigułki antykoncepcyjne lub sterydy, mogą również powodować zaburzenia równowagi hormonalnej, które mogą prowadzić do powstawania wyprysków. Odgrywać rolę w powstaniu trądziku hormonalnego może też genetyka. Niektórzy ludzie są bowiem na jej rozwój bardziej podatni niż inni.
Zabiegi i zmiany stylu życia dla trądziku hormonalnego
Najlepszym sposobem leczenia trądziku hormonalnego jest zajęcie się podstawową przyczyną braku równowagi. Może to obejmować wprowadzenie zmian w diecie, takich jak zmniejszenie spożycia cukru lub unikanie niektórych pokarmów, które wyzwalają wypryski. W przypadku powstania u siebie takiego problemu kobiety powinny skorzystać z pomocy lekarza endokrynologa ginekologicznego.
Poza rozpoczętym leczeniem pomóc w leczeniu trądziku hormonalnego mogą też techniki zarządzania stresem, takie jak joga lub medytacja. Jeśli leki powodują zaburzenia równowagi, lekarz może być w stanie dostosować dawkę lub zmienić lek na inny, który nie powoduje zaburzeń równowagi hormonalnej. Oprócz tych zabiegów, w zmniejszeniu nasilenia trądziku hormonalnego mogą pomóc zmiany w stylu życia, takie jak zwiększenie spożycia wody i regularne ćwiczenia.