Przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn
Autor: Grzegorz Jakiel
O niepłodności pary można mówić, gdy w ciągu 12 miesięcy regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji, nie dochodzi do zapłodnienia i ciąży w jego wyniku. Przyczyn niepłodności może być bardzo wiele, a większość z nich można skutecznie leczyć. Niepłodność dotyka wielu par, a jej leczenie wymaga spojrzenia na ich zdrowie w szerokim spektrum. Wielu z nich można skutecznie pomóc w poczęciu upragnionego dziecka.
Niepłodność męska
Przyczyną niepłodności męskiej są niska jakość nasienia, brak współżycia lub wady prącia, uniemożliwiające wytrysk do pochwy. Niska jakość nasienia może być związana z przebytymi chorobami immunologicznymi lub infekcyjnymi, takimi jak świnka, ale także może być konsekwencją zbyt późnego leczenia niezstępowania jąder do moszny w dzieciństwie. Zbyt obcisła bielizna czy przegrzanie jąder mogą także znacząco wpłynąć jakość nasienia. Niebagatelny wpływ ma przyjmowanie niektórych leków, w tym, między innymi, chemioterapeutyków. Rzadziej zdarzają się problemy związane z niedrożnością nasieniowodów. Także urazy mechaniczne w okolicy jąder mogą prowadzić do problemów z płodnością. Ciężkie zaburzenia spowodowane są czynnikami genetycznymi.
Niepłodność kobieca
U jednej na trzy kobiety, które mają problem z zajściem w ciążę, niepłodność spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi, często wywołanymi przez choroby, związane z pracą gruczołów hormonalnych. I to właśnie zaburzenia hormonalne oraz niedrożność jajowodów są najczęstszymi przyczynami niepłodności kobiet. Niedrożność jajowodów może być spowodowana zakażeniami bakteryjnymi lub przebytymi chorobami wenerycznymi. Do jej powstania mogą przyczynić się także zabiegi wykonywane w miednicy mniejszej oraz endometrioza. Niepłodność może wynikać także z wad w budowie i chorób związanych z macicą. Należą do nich mięśniaki macicy czy, wspomniana już, endometrioza. Wady budowy macicy to między innymi macica dwurożna, jednorożna, macica łukowata czy macica z przegrodą.
Niepłodność – wpływ czynników środowiskowych
Wzrastająca ilość par borykających się z problemami z płodnością wskazuje na znaczący wpływ czynników cywilizacyjnych na zdolność do prokreacji. Choroby, nazywane cywilizacyjnymi to między innymi otyłość. Mówi się, że ruch to życie i ma to zastosowanie także w przypadku leczenia niepłodności. Zdarza się jednak, że nadmierna aktywność fizyczna jest czynnikiem wywołującym problemy z płodnością. Prawidłowe odżywianie się, unikanie używek takich jak alkohol, papierosy czy środki odurzające i regularna aktywność fizyczna poprawiają wydolność i kondycję organizmu na wszystkich jego obszarach, usprawniając działanie każdego z układów, w tym także układu hormonalnego.
Dziś leczenie niepłodności jest coraz skuteczniejsze. Kluczowe jest ustalenie jej przyczyn, dlatego badania zarówno kobiet, jak i mężczyzn równocześnie, są konieczne. Ważne, aby diagnostyka i leczenie obejmowała oboje partnerów, gdyż zgodnie z dzisiejszą wiedzą mówi się o niepłodności par, jako że przyczyny zaburzeń płodności rozkładają się równo pomiędzy partnerów.
Klasyfikacja wad wrodzonych macicy. Przeczytaj na naszym blogu